Smrad iz odtoka ima lahko več vzrokovSmrad iz odtoka ima lahko več vzrokov
Smrad iz odtoka je ena tistih težav, ki se pojavijo čisto nepričakovano in vedno v najbolj neprimernem trenutku. Meni se je prvič zgodilo tik preden so me obiskali prijatelji. Stanovanje je bilo pospravljeno, tudi hrana pripravljena, nato pa stopim v kuhinjo in me skoraj vrže na tazadnjo. Smrad iz odtoka je bil močan in neprijeten, ki ga ni mogel skriti niti vonj sveže pečenih piškotov s čokolado.
Najprej sem naredila klasično napako: odprla sem okna, prižgala dišečo svečo in upala, da bo minilo samo od sebe. Seveda ni. Smrad je bil še vedno tam, samo zdaj je imel še pridih vanilije. Takrat sem dojela, da bo treba zavihati rokave in ugotoviti, kaj se dogaja.
Ko sem malo raziskala, sem ugotovila, da ima smrad iz odtoka več možnih vzrokov. Najpogostejši je nabiranje umazanije v ceveh, kot so ostanki hrane, maščoba, lasje in druge nečistoče, ki se z leti kopičijo in začnejo oddajati neprijeten vonj. Druga možnost je, da se je sifon izsušil, kar se zgodi, če kakšnega odtoka dolgo ne uporabljaš. Tretja možnost pa je resnejša: težava v kanalizaciji ali zamašitev globlje v ceveh. Lahko sem samo upala, da ni ta tretja.
Najprej sem preizkusila domače trike, ki sem jih izbrskala na spletu. Soda bikarbona in kis sta zlata vredna. Nekaj žlic sode v odtok, čez kis, pustiti nekaj minut, nato pa preliti z vročo vodo. Pomaga v večini primerov. Če ne, pride na vrsto močnejše čistilo za odtoke. V najslabšem primeru pa vodovodar. Jaz ga tokrat hvalabogu nisem rabila klicati, bom pa definitivno v bodoče bolj pazljiva.
Od takrat redno pazim, da ne zlivam maščobe v odtok in vsake toliko preventivno splaknem cevi z vročo vodo in kisom. Smrad iz odtoka ni hec, ampak če pravočasno ukrepaš, ga rešiš hitro in brez večjih težav. Najboljša rešitev pa je vedno preventiva. Boljše preprečiti, kot reševati katastrofo, ko je že prepozno.…