Če ste si že od nekdaj želeli postati ponosni lastnik čolna ali jadrnice, potem morate vzeti v zakup, da je v tem primeru izpit za čoln obvezen. Prav tako pa je obvezen, če si boste želeli čoln zgolj izposoditi. Seveda pa za vse čolne tudi ne potrebujete izpita za čoln.
Ta je potreben v primerih, ko želite upravljati s čolnom dolžine do 24 metrov in ste že dopolnili 16 let. Celoten izpit poteka pred 3-člansko komisijo in je zelo zahteven, zato se je potrebno nanj resno pripraviti.
Za uspešno opravljanje izpita za čoln, se prijavite na tečaj
Če že imate vozniško dovoljenje, potem zagotovo veste, da opravljanje izpita ni bilo nič kaj preprosto. In podobno velja tudi, če se odločite za izpit za čoln, ki je enako zahteven. Ker gre lahko za življenjsko pomembne odločitve, 3-članska komisija dobro preveri vsako podrobnost in stopnjo vašega znanja.
Seveda pa lahko uspešnost upravljanja bistveno povečate, če se udeležite tečaja za izpit za čoln. Ta običajno obsega 16 ur, pri čemer gre za kombinacijo predavanj, praktičnih vaj in primerov dobre prakse s pomočjo videoposnetkov. Izkušeni predavatelji vas maksimalno dobro pripravijo na izpit, celotna vsebina predavanj pa vam je na voljo tudi v spletnih učilnicah.
Vsebinski sklopi izpita za čoln
Potem, ko ste opravili tečaj za izpit za čoln, sledi prijava na izpit, na katerega vas povabi Uprava RS za pomorstvo. Za pričakovati je, da 3-članska komisija preveri vaše znanje iz vsebin, ki so ključnega pomena za varno plovbo. Zato je izpit za čoln sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela izpita.
Teoretični del zajema vsebinske sklope iz poznavanja pomorskih predpisov, mornarskih del in veščin, osnov navigacije, pravil o izogibanju trčenja in osnov motoroznanstva. Pri praktičnem delu se preverja znanje iz vezanja vozlov in branja navigacijskih kart.